שלומות!

כבר זמן מה מתבשל לו רעיון לכתיבת מדריך לעריכת תמונה. ברשת יש כמה צלמים חובבים נפלאים, אבל לא פעם אני נתקלת בתמונות שנגיעה קלה של תיקון בפוטושופ או בתוכנה דומה היו הופכים אותה מטובה לנפלאה. מדריכי צילום יש לא מעט, אז אמרתי לעצמי – מדריך עריכה! עריכה מהסוג שאדבר עליו לא יוצרת דברים יש מאין- אנחנו לא מדברים על ציור, אלא על תיקון, הדגשה. מדריך של עבודה עם תמונה ממשית בלי רצון לשנות יותר מדי דברים (אולי ניגע בזה מעט בסוף), מדריך כזה שמיועד לא לצלמים ביניכם אלא דווקא לחובבים, אלו שאוהבים לצלם ולאו דווקא מכירים את שלל תוכנות העריכה.

לפני שנתחיל, יש כמה נקודות שחשוב לעבור עליהם, שחשבתי לציין בפוסט זה.

אינפורמציה – התמונה הדיגיטלית שלכם לא שונה ממסמך. כמו שבמסמך יש מילים, כך בקובץ התמונה יש מידע שמתקבל מחיישן המצלמה שלכם. כדי להגיע לעריכה הטובה ביותר, צריך להגיע עם צילום מתאים עם מירב המידע. נסו להכיר את המצלמה שלכם, לדעת איך להתמודד איתה במצבים בעייתים. מקרה בעייתי קלאסי הוא צילום באור יום חזק – הצללים חשוכים, האור חזק. אם הצילום נעשה בתאורה חזקה, ש"שורפת" חלק ממנו (כלומר, יוצרת חלק לבן לחלוטין בצילום), לא יהיה ניתן לשחזר את החלקים האלו – כי אין בהם הרבה מידע. במקרים כאלו לפעמים כדאי לצלם בצורה בה תהיה כמה שיותר אינפורמציה בקובץ התמונה שלכם. כלומר – להשתמש באופציות החשיפה של המצלמה שלכם ולצלם בנתונים שמביאים אתכם רגע לפני הלבן השרוף, כשהחלקים הבהירים לא בהירים מדי והכהים כנראה ייראו כהים מדי, אבל עם אינפורמציה. כלומר – בלי לבן לגמרי, בלי כהה לגמרי.

DSC_3508
שמאל למעלה – תמונה בהירה מדי ושרופה. ימין למעלה – השמיים עדיין לבנים מדי, למרות שבמבט ראשון הכל נראה טוב. תמונה גדולה – מירב האינפורמציה בתמונה.

חיתוך תמונה – אם אתם לא בטוחים לגבי החיתוך שלכם, הצורה הסופית של התמונה, תמיד תוכלו לבצע אותו אחר כך. זה כמובן לא אידאלי, אבל כמו במלח עדיף פחות מאשר יותר – עדיף שתהיה לכם אופציה להתקרב כשצילמתם מרחוק, מאשר שלא תהיה לכם אופציה להתרחק כי צילמתם מקרוב. אנחנו מדברים כאן על הבדל של כמה סנטימטרים, כן? לא צעד של מטר אחורה. כדי לצלם בצורה הכי מדויקת למה שאתם רואים בעין, מומלץ לצלם כשאתם מסתכלים בעינית של המצלמה, ולא במסך. קחו נשימה, שחררו אותה באיטיות וצלמו תוך כדי ליציבות מירבית.

תוכנות – יש לא מעט תוכנות עריכה. הנפוצה ביותר ברמה מקצועית היא פוטושופ, אבל יקרה מאוד. התלבטתי מאוד ובסופו של דבר החלטתי ללכת על שילוב של פוטושופ ופיקאסה זו לצד זו. פיקאסה היא תוכנה חינמית של גוגל עם לא מעט אפשרויות שתתאים למתחילים ביניכם, אם כי יש לה נטייה מאוד מעצבנת לשמור תמונות מוזר. פוטושופ היא מסובכת יותר וכאמור לא חינמית, אבל השימוש בה מדגים מאוד יפה את עולם העריכה, מונחי מפתח בצבעים ותאורה ועוד, כך שנעבוד עם נגיעה בפיקאסה מול הסברים מפורטים יותר בפוטושופ. אם למישהו יש תוכנה אחרת (חינמית בלבד) שהוא רוצה שאתייחס אליה – בכיף. אבל כאמור, לא גימפ. ניסיתי לצייר בדבר הארור הזה ריבוע או משהו כזה ולקח לי יותר מעשר דקות להבין איך זה עובד, ואני חושבת שהמסקנה הייתה שזה לא עובד.

הכירו את המצלמה שלכם – אפילו אם אתם מצלמים בטלפון, חשוב שתכירו את המצלמה שלכם ואת הקבצים שהיא מייצרת. תמונות חשוכות בלתי ניתנות לעריכה? עדיף שתצלמו בהיר וותרו על מירב האינפורמציה, עדיפה תמונה שרופה מאשר מגורענת ומלאת כתמים מעריכה בלתי אפשרית. תמונה יוצרת צבעים כחולים? היזהרו מראש.

ואיך זה קשור לאוכל? דבר ראשון, המדריך מיועד לצילום מזון. אני לא אסביר איך לערוך תמונות אופנה או נוף למרות שהכלים רלוונטים, אלא אתמקד ספציפית בתמונות של בלוגרי אוכל מרחבי הרשת (רוצים שאנסה לערוך את התמונות שלכם? צרו איתי קשר) ואתייחס לדברים שאני אישית מצאתי יותר בעייתים בצילום מזון בבית. והכי חשוב – צריך לזכור שבסופו של דבר, בצילום אוכל לבלוג (וכמעט תמיד בצילום אוכל בכלל) אנחנו רוצים להציג משהו שהוא מעורר תאבון אבל גם ייצוג אמין של המציאות.  אם נפל פה ושם פירור, אין שום בעיה למחוק אותו, אבל בניגוד לחולצה של בר רפאלי לפוקס, אנחנו לא נשנה את הצבע של התות מאדום לסגול רק כי זה מתאים לנו. המדריך פונה בעיקר לבלוגרים ולצלמים חובבים שרוצים לתת את המגע הקטן שלהם לתמונות. אם הכנתם מרנג מושלג מושלם, חבל שהוא יהיה צהבהב בתמונות, נכון?

4 comments on “עריכת תמונה – הקדמה”

  1. יופי. אצלנו בתיכון קראו לבנות כמוך "יבשניות" – משחקות אותה כאילו הן בעניין אבל משאירות אותך עם ה— ביד. הדלקת אותי לגמרי לגבי העניין של העריכה ועכשיו מה? מה? מה אני אעשה עם זה? איך אני אחכה לפוסט הבא? הציפייה תהרוג אותי. לא יכול יותר. אני קופץ וזהו.

    רעיון גדול, באמת שאני מחכה כבר בציפייה וקוצר רוח לפוסט הבא. מקווה בשבילי ש-"פוסט כל יום" יהיה "פוסט על עריכת תמונות כל יום".

    יאללה ו-!

    יובל

השאר תגובה